הקש על Enter כדי חיפוש או על מקש Esc כדי לסגור
בלוג תמונות ממוזערות

טרק ארץ בראשית

טרק ארץ בראשית

בלוג תמונות ממוזערות

הטרק המדברי השני לעונה זו, בשיתוף עם מועדון המטיילים, בית ספר שדה, שדה-בוקר.
מסע בן שלושה ימים אל עומק המזרח הפרוע של הר הנגב עד לערבה. לב ליבו של המרחב שהוגדר כ”ארץ בראשית”.
צעדנו בר בשטח, כמיטב מסורת הטיולים ארוכת השנים של ביס”ש שדה בוקר – ללא זכר לסימון שבילים, למטיילים אחרים או לציוויליזציה מכל סוג מלבדנו: הקבוצה הנפלאה וצוות הביס”ש – זוהר סלמה ומיכאל יצחקי המדהימים, ערן (ויואב הקטן) על ג’יפ הלוגיסטיקה ועבדכם הנאמן.
זמן מה לאחר פינוי בסיסי צה”ל שהיו פזורים בחצי האי סיני והעתקתם אל תוך מרחבי הנגב, החליטו הגורמים המעורים בדבר לעשות מהלך ולהגדיר את המרחב הבתולי היפה בין הכבישים 40, 90, 13, 227 ומפעלי צין, כ-“ארץ בראשית”. אזור הנמצא כיום בשטח המוכרז כ-“מרחב דרכי הבשמים וארץ המכתשים” (תמ”מ 14/4 פברואר 2017).
לפניכם שיחה אודות שטחי “ארץ בראשית” עם אברהם שקד – שומר טבע רב פעלים, מאנשי בית ספר שדה “צוקי דוד” במרומי סיני, רכז שימור טבע וסביבה בירושלים.
נושא הדיון, אז, כמו היום, יותר רלוונטי מאי פעם.
שאלה: מהן, לפי תפיסתך, המהויות המהוות “ארץ בראשית”?
אברהם שקד: ארץ בלתי נגועה, בלתי מופרת, מרחבים של המהות הזאת. המימדים הם חלק מהמהות. “שמורת טבע” איננה בהכרח “ארץ בראשית”.
שאלה: אם נאמר שערכים הם איפיונים של מציאות נשאפת, האם “ארץ בראשית” היא ערך?
שקד: אם כך וודאי שזהו ערך מוחלט. “כתבי הקודש” שלו הם, אולי, סכום חוויותיהם של אנשים שהתנסו בו, התנסות שהיא חוויה בכל החושים, פיזית, נפשית, ורוחנית גם יחד. היא הווית חופש כמעט מוחלט: לחיות או למות, לנשום אוויר נקי וענקי, ללכת לאיבוד במרחבים ללא מטרה מלבד ההתנסות עצמה. לא להיות מתועל, מתוכנת, משולט, מופגז, נשאב, מגורה ללא הרף, מודרך לבצע משימות ולהשיג הישגים. חופש לחלום, להתנסות באתגר הפיזי, להסתכן במצוקים, ועל פי תהומות, לחוות את איתני הטבע. להפתח ולהמדד מול איתני הטבע. להפתח ולהימדד לעומת קני-המידה הפלאנטאריים.
שאלה: איך ניתן לממש את הערך הזה?
שקד: אנחנו כרגע בשלב ההכחדה של שטחי “ארץ בראשית”, כאן ועל פני כדור הארץ כולו, ואיתם הולכת ונכחדת האפשרות לחוות את ההתנסות הזאת לכל הבוחר בה, ואיתם הולך ונכחד ההביטט (Habitat) של מיעוט רגיש, שוחר חירות. הרוב המכריע לא תופס, ויתכן שגם לא יתפוס זאת. המאבק צריך להיות, איפוא, על סובלנות, על הכרה ב”זכות הלגיטימית” של כל אדם לחוות מרחבי “ארץ בראשית”, ובזכות של המיעוט הרגיש הזה להשרד.
תודה לאברהם שקד על ההשראה והשימוש במילותיו הטובות. תודה על הזכות להוציא מסעות אל האזורים הפראיים, ההולכים ומצטמצמים.
נמשיך דרך מסעותינו לקדש את השמירה על שטחי ארץ בראשית בארץ ובעולם ולהדביק אתכם באהבתינו העמוקה לצעידה במרחבים 🌏👣
להתראות בטיולים הבאים,
ג’אן-שי וצוות מועדון המטיילים. ביס”ש שדה-בוקר.
תמונות מאת חברי הקבוצה.

נגישות

מוזמנים למלא פרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם.

מכיוון שטיול רגלי בשטח כרוך במאמץ פיזי ומנטלי, אנו רואים בתאום ציפיות ראשוני, שלב חשוב והכרחי בהצלחת הטיול, עבור המשתתתף, המדריך, וכלל הקבוצה.

תודה על הסבלנות ושיתוף הפעולה.

במה אתם מתעניינים:*

תוכן ההודעה

שם המלא*

האימייל שלך*

טלפון נייד*

האם אתה מגדיר את עצמך כמתאים לטיול "מטיבי לכת" או "אוהבי לכת"?*

אם טיילת בעבר עם ג'אן-שי, מספיק לציין את שם הטיול. אם לא, כתבו בבקשה איזה טיול רגלי עשיתם לאחרונה (מסלול, מספר ק"מ)*

נשמח אם תוכל/י לפרט איזו פעילות ספורטיבית קבועה הינך עושה במהלך השבוע למען תחזוקת הכושר הגופני? שאלות אלו חשובות לנו. תודה מראש*

קבוצת גיל:*

אשמח לקבל עדכונים על הטיולים הקרובים, יעדים חדשים, סקירות וטיפים

להתראות בשבילים

ג’אן-שי דניז וצוות גלובל טרקינג