הקש על Enter כדי חיפוש או על מקש Esc כדי לסגור
בלוג תמונות ממוזערות

על דרך הבשמים ברגל מפטרה לעבדת והפתעת התגלית ההסטורית

על דרך הבשמים ברגל מפטרה לעבדת והפתעת התגלית ההסטורית

בלוג תמונות ממוזערות

שחזור מסע דרך הבשמים ברגל – מפטרה עד עבדת ותגלית היסטורית חדשה תוך כדי המסע. 

יצאנו ברגל, לבדוק מה היה הנתיב ההגיוני והראשי ביותר בו השתמשו הנבטים ושיירות המסחר שלהם במקטע הדרך שבין פטרה בעבר הירדן לעבדת בנגב הישראלי. על מנת לשחזר את הדרך בצורה מדויקת, לקחנו איתנו גמלים.

למסע מרגש ומרתק, יצאנו לדרך עם טובי החוקרים וותיקי הסיירים -פורפסור חיים בן דוד, שוקה רווק, ד”ר עוזי אבנר, אנשי שדה בוקר, מדריכים, טיילים, תיירנים ואוהבי מדבר.

רקע מקדים על דרך הבשמים – מי, מתי ולמה?

מקובל על רוב החוקרים לתארך את הופעת הגמל, כרכב שיירות מדבר (בארמית: שירתא, בערבית: שיארה), למאה 12-13 לפנה”ס. התפתחות שיירות הגמלים בסוף האלף השני לפנה”ס היוותה מהפכה תעבורתית, שפתחה צירים ישירים וחוצי מדבר, מהמפרץ הפרסי ומדרום-ערב אל הים התיכון. הופעת נאות המדבר פטרה ותדמור כערי-שיירות, מהווה ביטוי מובהק למהפך זה.

מניפת דרכי הבשמים החלה להתקיים כבר ב-2,100 לפנה”ס בקירוב, כשמשלחות יצאו ממצרים בספינות אל איזור תימן וסומליה לטובת ייבוא של מטעני שרף ובשמים – מאותה משפחת צמחים טרופיים, עצים ושיחים סוככניים, שמהם גם הופקו המור והלבונה. לדעת רוב החוקרים היו המור והלבונה המוצרים היקרים והמבוקשים ביותר בימי המסחר הנבטי הענף שהתקיים באזורנו לפני כ-2,000 שנה. הצרכנים הגדולים היו המקדשים השונים, בהם הועלו כמויות גדולות של זבח – מבית המקדש בירושלים ועד המקדשים הרבים שהיו פזורים ברחבי האימפריה הרומית. קצוות מניפת דרך הבשמים היו נמלי הים התיכון – עזה ואל עריש (בצפון צור, צידון ועוד), מהן נשלחו הסחורות אל עברו השני של הים התיכון ואירופה. את ריח שריפת הקורבנות ניתן היה לעדן ולנטרל בעזרת קטורת המור והלבונה. מארג דרכי הבשמים החל לדעוך בהדרגה עם התנצרות האמפריה הרומית בשנת מאה ה-4 לספירה, כשהמקדשים הומרו לכנסיות, והופסק פולחן שריפת הקורבנות.

(השראה מכתביו של עזרא אוריון)

תגלית חדשה למחקר – גילוי הקטע האבוד תוך כדי המסע!!!

גילוי המקטע המערבי ה”אבוד” באורך של כ-7 ק”מ, על דרך הבשמים ממצד מחמל למצד גרפון, הוא מרגש ומחדש. את המקטע פספסו זאב משל ויורם צפריר ב-1974 כשערכו את הסקר מטעם בית ספר שדה, שדה בוקר.

לפני כשבועיים, בעת הכנות לשחזור מסע דרך הבשמים המדובר, חזר זיו שרצר וצוות המדריכים של ביס”ש שדה בוקר, לאותו מקטע בו לזאב משל ויורם צפריר היה “חור” ברציפותה של הדרך. בסיור התגלה המקטע האבוד תודות לחושיו החדים והיכרותו המעמיקה של זיו שרצר, עם חכמת דרכי המדבר והגיון פסיעתו של הגמל. יחדיו בשטח, על פי ספירה של המרחק בין אבן לאבן (1,500 מטרים), מצאנו בין מצד מחמל למצד גרפון ובנחל חווה עליון- סך הכל 9 אבני מיל חדשות ו -5 מבנים מלווי דרך שלא היו ידועים למחקר ולציבור!

המקטע הוא חלק מדרך עתיקה שהפכה לדרך צבאית רשמית, מהשלב בו פטרה והממלכה הנבטית כבר היו חלק מ”פרובינקיה ערביה” תחת שלטון רומי (סיפוח הממלכה הנבטית לרומא בימי הקיסר טריאנוס ב- 106 לספ’). תקופה זו השאירה ממצא חומרי (מטבעות ועוד). כמו כן, השאירה חותם אדריכלי-רומי על פטרה והפכה את דרך הבשמים לכביש צבאי רומי, ברוחב 4-6 מטרים, בעל קטעים מרוצפים, כולל מיצדים רומיים מלווי דרך, חאנים ו”ערים” נבטיות בעלות שלב רומי דומיננטי. לראיה, אבני המיל הרשמיות שמצאנו קבורות בנחל, בכל 1,500 מטרים, חלקם עם כתובת לטינית שטרם פוענחה, ככל הנראה הקדשה לקיסר.

את תוכן המסע, ונתיב דרך הבשמים הנבחר בירדן, הוביל פרופ’ חיים בן דוד, חוקר דרכים עתיקות, היסטוריון וארכאולוג ממכללת כנרת. איש צנוע, מדהים ומדריך בחסד עליון. גם שוקה רווק, האגדה המהלכת בן ה-86, וותיק הסיירים בארץ, יזם את המסע, הגשים חלום וצעד את כל הדרך מפטרה לעבדת. זכות גדולה.

היה מסע מרתק.

תודה גדולה והערכה רבה לאנשי המעשה שחברו יחדיו כדי להגשים את המסע המרשים הזה:

תומר שאולוב מחברת desert eco tours, יוני שטרן ממרכז המדע ים המלח והערבה, שוקה רווק , חיים בן דוד, עוזי אבנר, Avi Atar Ziv Sherzer וצוות המדריכים המדהימים מבית ספר שדה, שדה בוקר. תודה למדריך הירדני המעולה הדובר עברית צחה Abdullah Hasanat.

צילום: ג’אן-שי דניז

נגישות

מוזמנים למלא פרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם.

מכיוון שטיול רגלי בשטח כרוך במאמץ פיזי ומנטלי, אנו רואים בתאום ציפיות ראשוני, שלב חשוב והכרחי בהצלחת הטיול, עבור המשתתתף, המדריך, וכלל הקבוצה.

תודה על הסבלנות ושיתוף הפעולה.

במה אתם מתעניינים:*

תוכן ההודעה

שם המלא*

האימייל שלך*

טלפון נייד*

האם אתה מגדיר את עצמך כמתאים לטיול "מטיבי לכת" או "אוהבי לכת"?*

אם טיילת בעבר עם ג'אן-שי, מספיק לציין את שם הטיול. אם לא, כתבו בבקשה איזה טיול רגלי עשיתם לאחרונה (מסלול, מספר ק"מ)*

נשמח אם תוכל/י לפרט איזו פעילות ספורטיבית קבועה הינך עושה במהלך השבוע למען תחזוקת הכושר הגופני? שאלות אלו חשובות לנו. תודה מראש*

קבוצת גיל:*

אשמח לקבל עדכונים על הטיולים הקרובים, יעדים חדשים, סקירות וטיפים

להתראות בשבילים

ג’אן-שי דניז וצוות גלובל טרקינג